Odra – objawy, leczenie i zapobieganie

Gorączka, katar, kaszel i męcząca, uciążliwa wysypka – to objawy niegdyś zapomnianej choroby, która obecnie znów zbiera żniwo w postaci kolejnych zarażeń. Odra jest bardzo niebezpieczna ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. Nie ma na nią cudownego lekarstwa, a uchronić przed nią może wyłącznie szczepienie.

Jeszcze kilka lat temu uważana była za chorobę zapomnianą, z którą współczesna medycyna znakomicie sobie poradziła. Jednakże w wyniku migracji ludności z krajów, gdzie szczepienia wciąż nie są powszechne oraz odmawiania szczepień dzieci, odra znów stała się realnym zagrożeniem. To choroba o wyjątkowo wysokiej śmiertelności – statystycznie umiera na nią 1 na 1000 zarażonych. Szczególnie niebezpieczna jest m.in. kobiet w ciąży.

Objawy zachorowania na odrę

Wywołana przez wirus odry (Measles wirus), choroba ta wywołuje bardzo podobne objawy u dorosłych i dzieci. Pojawiają się około 10-12 dni od zakażenia. Najwcześniejsze objawy mogą przypominać przeziębienie lub grypę – to gorączka, złe samopoczucie, katar, kaszel i zapalenie spojówek. Po 2-4 dniach odra objawia się wysypką. Jako pierwsze w jamie ustnej pojawiają się białe wykwity otoczone czerwoną linią. Następnie na całym ciele występuje wysypka o charakterystycznym wyglądzie – gruboplamista, z grudkami, zlewająca się z czerwonymi plamami o nieregularnych kształtach.

Po kilku dniach wysypka zmienia kolor na brunatny, a chory powoli zaczyna powracać do zdrowia. Nie zawsze jednak odra przebiega bez komplikacji. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna u dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży. W przebiegu odry mogą pojawić się drgawki, wysypka krwotoczna, a w powikłaniach – zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mózgu czy zapalenie mięśnia sercowego. Powikłania te stwierdza się aż w 30% przypadkach zachorowań.

Leczenie odry

Jak do tej pory nie wynaleziono cudownego lekarstwa na odrę. Leczenia polega wyłącznie na łagodzeniu objawów – podawaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwkaszlowych. Chory powinien odpoczywać w łóżku – najlepiej w zaciemnionym pokoju, ze względu na mogące się pojawić zapalenie spojówek.

O wiele trudniejsze jest leczenie powikłań po odrze. W większości przypadków wymagają one hospitalizacji. U kobiet w ciąży zachorowanie na odrę może skutkować poronieniem, przedwczesnym porodem lub niską masą urodzeniową dziecka. Niektóre powikłania dają o sobie znać nawet 7-10 lat po przebyciu odry – tak jest z podostrym stwardniającym zapaleniem mózgu, które tylko w 10% przypadkach daje szansę na samoistną poprawę.

Jak uchronić się przed odrą

Wirus odry przenosi się drogą kropelkową oraz przez styczność z wydzieliną nosowo-gardłową lub moczem chorej osoby. Zetknięcie się z wirusem powoduje zachorowalność u 90% osób podatnych na tę chorobę. Jedynym sposobem na uniknięcie zachorowania jest szczepienie. W Polsce podaje się je obowiązkowo dzieciom w 13-14 miesiącu oraz 10 roku życia. Odporność na chorobę po 2 dawkach szczepionki utrzymuje się do końca życia i wynosi 98%. Zachorowania osób szczepionych zdarzają się bardzo rzadko, a przebieg choroby w takich wypadkach jest o wiele łagodniejszy niż u osób niezaszczepionych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *